Oktató_adatlap

Fogadó óra

Előzetes megbeszélés szerint.

Tudományos szakterületek

Gyülekezetpedagógia, gyülekezetépítés, gyülekezetépítési kutatások, gyakorlati lelkészképzés

Rövid önéletrajz

Születési idő: 1969

1988-1993      Evangélikus Hittudományi Egyetem, teológus-lelkész mesterszak
1990-2000      Eötvös Loránd Tudományegyetem, angol bölcsész-tanár mesterszak
1993-2017      Gyülekezeti lelkészi szolgálat (Egyetemi gyülekezet, Pilis, EHE Egyetemi Gyülekezet)
2015                Doktori fokozat megszerzése, Evangélikus Hittudományi Egyetem
2017-2023      Evangélikus Hittudományi Egyetem, adjunktus, Gyakorlati Intézet
2023-              Evangélikus Hittudományi Egyetem, tanszékvezető egyetemi docens, Gyakorlati Teológia Tanszék

Oktatás

• Gyülekezetpedagógia
  • Gyülekezetépítés
  • Gyakorlati tárgyak
  • Hatodéves tárgyak

Főbb publikációk

1. Pángyánszky Ágnes: Tanítás és tanulás felnőttkorban. Szemléletváltás a felnőttkatekézisben. Evangélikus Hittudományi Egyetem, Budapest, 2015.
  2. Pángyánszky Ágnes: Aszimmetrikus elköteleződés – Hit és nyilvánosság teológiai kérdésének megközelítése a lelkészképzésben. In: Teológia és nyilvánosság. (szerk. Orosz Gábor Viktor) Luther Kiadó, Budapest, 2019.
  3. Siba Balázs – Pángyánszky Ágnes: A harmadik évtized életkérdései és a kisgyermekes szülők katekézise. In: Siba Balázs – Szabóné László Lilla – Pángyánszky Ágnes: Együtt a hit útján. Gyülekezetpedagógiai kézikönyv. Kálvin Kiadó, Budapest, 2019. 289-314.
  4. KORÁNYI, András – PÁNGYÁNSZKY, Ágnes: Pfarrdienst und Pfarrausbildung in Ungarn in Geschichte und Gegenwart. In: Aßmann, Helmut; Ruck-Schröder, Adelheid (szerk.) Pfarrbildung Tübingen, Mohr Siebeck (2021) 448 p. pp. 277-290.
  5. PÁNGYÁNSZKY, Ágnes: Az evangélikus lelkészképzés gyakorlati kompetenciaterületei. Lelkipásztor 96: 8-9 pp. 295-300. 2021.
  6. PÁNGYÁNSZKY, Ágnes: Die weit geöffnete Tür des Pfarrberufs. Eine lutherische Antwort auf die Herausforderungen des kontextbezogenen kirchlichen Dienstes in der Evangelisch-Lutherischen Kirche in Ungarn. Diakonia, Verlag Herder, 2022.
  7. PÁNGYÁNSZKY Ágnes: A teológiai reflexió mint kifejezőeszköz. In: Szűcs Kinga – Bácskai Károly – Orosz Gábor Viktor (szerk.): A teológiai reflexió mint kifejezőeszköz. In: Teológia és nyelv: Az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatóinak tanulmánykötete. Luther Kiadó, Budapest. 2022. 254-264.
  8. PÁNGYÁNSZKY Ágnes: Szentségek és rítus: A keresztség, az úrvacsora és a konfirmáció kapcsolódási kérdései a gyülekezetpedagógiában. In: Hafenscher Károly – Isó M. Emese – Zászkaliczky Zsuzsanna (szerk.): Ezt cselekedjétek! Tanulmányok az úrvacsoráról. Luther Kiadó, Budapest, 2022b. 252-255.
  9. PÁNGYÁNSZKY Ágnes: Konfirmáció és liminalitás: Gyakorlati teológiai szempontok a konfirmációval kapcsolatos útkeresésben. In: Bácskai, Károly; Pángyánszky, Ágnes; Szűcs, Kinga; Varga, Gyöngyi (szerk.) Teológia és hűség. Budapest, Evangélikus Hittudományi Egyetem, Luther Kiadó (2023) 310 p. pp. 94-108.

Kutatási területek

• A Budai Egyházmegye gyülekezeteinek kutatása
  • Nemzetközi konfirmációi kutatás – https://uni.lutheran.hu/kutatas-tortenete/
  • A gyermekekkel vett úrvacsora lelkészi körben történő kutatása