Az EHE doktori képzése
A Nemzeti Felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 53. §-ának rendelkezései szerint 2016. szeptember 1-től a doktori képzés szerkezete megváltozott:
Képzési idő: 8 félév; megszerzendő kreditek száma: 240 kredit.
A képzés két egymásra épülő szakaszból áll:
A doktori képzés negyedik aktív félévének a végén a képzés képzési és kutatási szakasz lezárásaként, a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell teljesíteni. Komplex vizsga csak aktív tanulmányi félévben tehető. Nem teljesítés esetén a hallgatói jogviszony megszűnik.
Egyéni felkészülők: A doktori képzésbe bekapcsolódhat az is, aki a fokozatszerzésre egyénileg készült fel, feltéve, hogy teljesítette a felvétel és a doktori képzés követelményeit. A hallgatói jogviszony ebben az esetben a komplex vizsgára történő jelentkezéssel és annak elfogadásával jön létre.
Doktori értekezés benyújtása: A doktorandusznak a komplex vizsgát követő 3 tanéven belül be kell nyújtania a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést. Ez a határidő különös méltányolást érdemlő esetben legfeljebb 1 évvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbítható. (A három év a műhelyvitára benyújtott változattal együtt számolandó, vagyis a határidő a végleges változatra vonatkozik.)
A képzési és kutatási szakaszban a passziválás (halasztás) szabályai a felsőoktatási képzésekre vonatkozó általános szabályok szerint érvényesek: egybefüggően két félévet passziválhat a hallgató, hosszabb egybefüggő halaszatás méltányosságból engedélyezhető. A passzív félévek összes száma ebben a szakaszban nem korlátozott. A fokozatszerzési eljárásban a hallgatói jogviszony szünetelése – akár egybefüggően, akár megszakítással – legfeljebb két félév lehet.
Komplex vizsgára bocsátás feltételei:
A kutatási és disszertációs szakaszba (fokozatszerzési eljárás) lépés feltételei:
! Figyelni kell arra, hogy ebben a képzési szakaszban összesen 2 félévet lehet passziválni, akár egymást követő félévekben, akár nem. Több, mint 2 passzív féléve nem lehet a hallgatónak a kutatási és disszertációs szakaszban.
Az idegen nyelvi kötelezettség teljesítése a komplex vizsga során is lehetséges, a komplex vizsga egy része idegen nyelven is teljesíthető. Ez nem automatikus, a hallgatónak kérvényt kell benyújtania a DHT-nak címezve. Az engedélyezésről a DHT dönt, a döntésről a hallgatót értesítjük.
Finanszírozás: a doktori képzést állami ösztöndíjas és önköltséges formában is hirdetjük. Az önköltség mértéke 280.000 Ft/félév.
Az állami ösztöndíjas finanszírozási formában doktori képzést végzők doktori ösztöndíjban részesülnek, amelynek havi összege a képzési és kutatási szakaszban 140.680 Ft, a kutatási és disszertációs szakaszban 180.680 Ft.
Sikeres védés esetén a doktorandusz – képzése finanszírozási formájától függetlenül -egyszeri 400.000 Ft támogatásban részesül.
A komplex vizsgáról a doktori iskolákról, a doktori eljárások rendjéről és a habilitációról szóló 387/2012. (XII. 19.) Korm. rendelet rendelkezik.
A komplex vizsga a 2016-ban bevezetett 2+2 éves doktori képzés része. A képzési és kutatási szakasz lezárásaként és a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell tenni, amely méri, értékeli a tanulmányi, kutatási előmenetelt. A komplex vizsgát a negyedik aktív félév végén teljesíteni kell. Passzív félévben komplex vizsga nem tehető.
A komplex vizsgára bocsátás feltételei:
A komplex vizsga két részből áll:
A komplex vizsga anyagát a témavezetők / tanszékvezetők az alábbi, tanszéki bontás szerinti szakirodalom alapján összeállított 2-3 témakörben adják meg. A témakörök megegyezhetnek az egyes szakirodalmi források témakörével. A témakörök közzététele a tavaszi félév kezdetéig megtörténik, erről a DI vezetője a szaktanárokkal való előzetes konzultáció alapján gondoskodik. A komplex vizsgára a tanulmányi rend szerint a tavaszi félév vizsgaidőszakában kerül sor.
A vizsga eredményét szóbeli vizsga napján ki kell hirdetni. A komplex vizsga értékelése kétfokozatú, megfelelt vagy nem megfelelt minősítés lehet.
Sikertelen komplex vizsgát egy alkalommal, ugyanazon vizsgaidőszakban lehet megismételni. Ha a vizsga továbbra is sikertelen, az doktoranduszi jogviszony megszűnik, a képzés lezárul.
Védés
A fokozatszerzése a hallgató az erre vonatkozó kérelem és az értekezés egyidejű benyújtásával jelentkezik. Az értekezést a komplex vizsgát követő 3 tanéven belül kell benyújtani.
A DHT megvizsgálja, hogy a jelölt a fokozatszerzés valamennyi feltételét teljesítette-e, dönt az értekezés befogadásáról, a védés időpontjának kitűzéséről, megnevezi a bírálókat és kijelöli a bizottsági tagokat.
Formai követelmények:
– az intézmény és a tanszék neve,
– az értekezés címe,
– a szerző neve,
– a benyújtás helye és éve,
– a témavezető neve.
Az értekezés tíz nyomtatott (két kötött és nyolc fűzött) példányban, valamint digitális formában is benyújtandó.
A törzsszöveg terjedelme a 12,5 szerzői ívet (500 eN) ne haladja meg.
Az értekezéshez mellékelni kell a témavezető írásos értékelését a jelentkező publikációs teljesítményéről, valamint a HDI-ban lefolytatott sikeres műhelyvita eredményét tartalmazó jegyzőkönyv másolatát.
Az értekezéshez mellékelni kell 50 nyomtatott példányban annak magyar nyelvű téziseit, valamint elektronikus formában azok magyar és angol nyelvű változatát is. A téziseknek tartalmazniuk kell a kutatási téma előzményeinek rövid összefoglalását, az alkalmazott módszereket és az elért eredmények pontokba szedett ismertetését, utalva a disszerens idevágó publikációira. A tézisfüzetben fel kell tüntetni a témavezető és az intézmény nevét –ha a jelölt külső intézményben dolgozott, a külső intézmény nevét is.
Az értekezéshez csatolni kell a disszerens nyilatkozatát arról, hogy
Felvételi rend
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem Hittudományi Doktori Iskolája 2+2 éves képzési idejű doktori képzésére az alábbi feltételek mellett lehet jelentkezni:
A doktori iskolába a DI által meghirdetett kutatási témákra lehet jelentkezni, vagy a jelentkező által választott és az egyetem szaktanára által befogadott és javasolt témával lehet.
A jelentkezéshez szükséges továbbá: állami (vagy azzal egyenértékű) legalább középfokú, komplex (B2, C) nyelvvizsga-bizonyítvány egy modern nyelvből (elsősorban angol vagy német).
A jelentkezéshez további feltétel lehet:
A felvételi vizsga értékelésének szempontjai:
– általános tájékozottság elsősorban választott szaktárgya (főtárgya) kérdéseiben és irodalmában
– jártasság a Magyarországi Evangélikus Egyház, a hazai és a világkereszténység mai kérdéseibe
Jelentkezés módja:
Jelentkezni az egyetem online felvételi felületén lehet. Részletes információkat a jelentkezési időszak előtt az egyetem honlapjának Felvételi oldalán teszünk közzé.
Felvételi időszak:
Jelentkezéshez szükséges nyilatkozatok:
Egyéni felkészülés
Doktori fokozat megszerzése az első két év kihagyása mellett, úgynevezett egyéni felkészüléssel is történhet, amennyiben a jelölt már rendelkezik az ezen időszak teljesítéséhez elvárt tudással és tudományos eredményekkel. Ezt a doktori iskolák komplex vizsgával mérik fel, melynek sikeressége esetén jön létre a jelölt hallgatói jogviszonya az egyetemmel és közvetlenül a doktori képzés második részébe, a kutatási és disszertációs szakaszba kerül.
Az egyéni felkészülő bármikor jelentkezhet a Doktori Iskolába. A jelentkezés befogadásáról a DHT dönt. Sikeres komplex vizsga (tavaszi félév vizsgaidőszakában szervezett) esetén az intézmény elismeri a komplex vizsgára bocsátás feltételéül meghatározott minimum krediteket (90 kredit). A hallgató kérelmére ennél több kredit is elismerhető, de az EHE hallgatói jogviszonya keretében legalább 80 kreditet szereznie kell.