Mentorlelkész és lelkészi hivatásgondozás
A képzés célja: A képzés célja, hogy a legalább öt éves lelkészi szolgálati idővel rendelkező lelkészeket/lelkipásztorokat megismertesse a mentorálás folyamatával, felkészítése őket arra, hogy hatékonyan tudják támogatni a lelkészi szolgálatra készülő hallgatók kompetencia-fejlesztését, és képesek legyenek a hallgatók, a lelkészi szolgálatukban indulók és a lelkészek hivatásgondozói kísérésére.
A képzés koncepciója, a képzés szervezésének igénye:
A dinamikusan változó lelkészi szolgálatban egyre érzékelhetőbb kihívásként jelentkezik az az igény, hogy a lelkész szolgálata végzése során ne csupán „egyoldalúan” kommunikáljon, hanem folyamatos interakciókon keresztül kapcsolódjon egyénekhez és csoportokhoz.
A lelkészeknek és a lelkészi szolgálatra készülőknek is szükségük van olyan folyamatos kísérő kapcsolatra és támogatásra, ahol a jelenlévő Isten és az őket meghallgató, velük beszélgető kísérővel reflektálhatnak kérdéseikre és dilemmáikra, beszélhetnek a szolgálattal kapcsolatos érzéseikről és istenkapcsolatukról, és elfogadó, megértő közegben dolgozhatják fel mindazt, amit magukban hordoznak, vagy ami terheli őket.
A lelkészi szolgálatra való készülés elengedhetetlen kísérői azok a mentorlelkészek, akik tapasztalattal, reflexiós készséggel, friss teológiai ismeretekkel és hivatásgondozói attitűddel segítik a hatodéves hallgatókat vagy a beosztott lelkészi szolgálatban indulókat. A lelkészi életút során is szükség van olyan kísérőre, aki a hivatás gyakorlása folyamán társként tud a lelkész mellé állni, akiben a lelkész bízhat, és akire számíthat. Erre a feladatra, tekintettel a lelkészi élet rendkívüli összetettségére, leginkább a lelkészek alkalmasak.
A mentor, ill. hivatásgondozó lelkész szerepe ma elengedhetetlen a lelkészi szolgálat során, teológus kortól kezdve a nyugdíjban lévőkig. Hatodéves teológiai hallgatók mentorlelkészeinek, espereseknek, egyházi vezető lelkészeknek, LMK vezetőknek, iskolai- és diakóniai, kórházi lelkészeknek vagy lelkészi baráti körök tagjainak ajánljuk a képzésünket, tulajdonképpen minden lelkésznek, aki úgy érzi fontos, hogy a Jézustól kapott küldetésünket – aki a tanítványokat is kettesével küldi a szolgálatba (Mk 6,7) – úgy gyakorolhassuk, hogy a mások felé forduló szolgálatunk közben mi magunk ne maradjunk egyedül.
Szaknév: Mentorlelkész és lelkészi hivatásgondozás
Szakképzettség: Mentorlelkész és lelkészi hivatásgondozás
Szint: szakirányú továbbképzés
Képzési idő: 2 félév
Megszerzendő kreditek száma: 60 kredit
LÉM pontok: A képzésért 10 fakultatív pont jár.
Kiknek ajánljuk képzésünket?
Bemeneti feltétel: Lelkészi szolgálatra felkészítő mesterszintű teológus végzettség és legalább 5 éves lelkészi gyakorlat.
Tagozat: ESTI
Képzési napok: A képzést keddi napokon tartjuk 2-4 heti rendszerességgel. (Első képzési nap kivételesen szerda.)
A 2025/26-os tanév képzési napjai.
Finanszírozási forma: önköltséges
Önköltség mértéke: 210.000 Ft/félév
Az MEE lelkészei támogatást igényelhetnek. Az támogatást az egyházkerület biztosítja, de az igénylést (kérelmet) minden esetben a beiratkozást követően az egyetemen kell benyújtani.