A gyakorlati teológia a teológiai tudományok legfiatalabbika. Schleiermacher (1768-1834) munkássága óta kezeljük önálló tudományként. Korábban is léteztek idetartozó résztudományok, de ettől az időtől kezdték – változó definícióval – de egységes diszciplínaként kezelni. A 20–21. század fordulóján a mai evangélikus teológiában is meghatározó szerepet játszik ez a tudomány ág. Az Evangélikus Hittudományi Egyetem, amely több funkciója mellett a lelkészképzés és a hittanár képzés evangélikus fellegvára, az öt klasszikus tanszék között működteti a Gyakorlati Teológiai Tanszéket.
A gyakorlati teológia gyűjtő tudomány, hiszen a vallástudományok, a biblikus tudományok a rendszeres teológia, az egyháztörténet tudománya mind ott ér össze a gyakorlati teológia területén. Nem úgy, hogy azt, amit az egyes tudományágak kikutattak és tanítanak, azt gyakorlattá váltja, hanem úgy, hogy mindezekre alapozva vizsgálja és fogalmazza meg az egyház élet-gyakorlatának a teológiai lényegét. A gyakorlati teológia nem a teológia gyakorlata, hanem a gyakorlat teológiája.
A gyakorlati teológia tudománya klasszikus leírás szerint a következő rész-diszciplínákat tartalmazza: Homiletika, liturgika, euchetika, gyakorlati ekkleziológia, kyrnetika, poimenika, katechetika. A későbbiekben mindez a katechetika szétválasztásával kiegészült valláspedagógiára és gyülekezetpedagógiára. A gyakorlati teológián belül a 20. század utolsó harmadában önállósodott résztudomány a gyülekezetépítés.
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem a valláspedagógiai képzésre önálló tanszéket hozott létre, amely a lelkészképzés mellett a hittanárképzést is fő feladatának tekinti.
A tanszéket 2018. augusztusa óta Dr. Hafenscher Károly egyetemi tanár vezeti. A tanszék munkájában részt vesz Gáncs Péter ny. püspök, Dr. Pángyánszky Ágnes adjunktus, a Gyakorlati Intézet vezetője, Dr. Percze Sándor adjunktus, Dr. Szabó B. András adjunktus, Dr. Gáncs Tamás, Dr. Joób Máté, Dr. Nagy Fruzsina és Dr. Harmati Béla László óraadók.
A tanszék szoros munkaközösségben dolgozik a Gyakorlati Intézettel, valamint része a Valláspedagógiai- és az Egyházzenei Tanszékekkel az ún. Gyakorlati Tanszékcsoportnak, amelyet Dr. Kodácsy-Simon Eszter vezet.
A tanszéknél folyó munka a jelenlegi tanszékvezető elképzelése szerint három szakterületre oszlik: Istentisztelet-teológia, lelkipásztorkodástan és gyülekezetpedagógia. Ez utóbbit a lelkészképzés többi gyakorlati feladatával együtt a Gyakorlati Intézet gondozza.
A Gyakorlati Teológiai Tanszék a Magyarországi Evangélikus Egyház számos munkaágával közös feladatokat végez. (Liturgiai feladatok előkészítése, programok teológiai kísérése, egyházvezetők teológiai döntéseihez háttéranyagok készítése.)
A Gyakorlati Teológiai Tanszék feladata, hogy oktatásban, kutatásban, publikációkban az evangélium kommunikációjának minőségi eszköze legyen. Ehhez együtt tartja szem előtt a tudományosság és az egyháziasság szempontjait.