NAGYCSÜTÖRTÖK

AZ ÜNNEP IGÉJE
Emlékezetessé tette csodáit, kegyelmes és irgalmas az ÚR. (Zsolt 111,4)

INTROITUS ANTIFONA
Mi egyedül a Krisztus keresztjével dicsekedünk, mert általa van váltságunk és üdvösségünk. (Gal 6,14)

BEVEZETŐ IGE
Jézusnak, az Isten Fiának vére megtisztít minket minden bűntől. (1Jn 1,7)

A ÜNNEP IGÉI (PERIKÓPA REND)

Óegyházi: Jn 13,1-17 1Kor 11,23-29 2Móz12,1-4
A sorozat: Mt 26,20-30 Jel 19,6-8 2Móz 24,1-8
B sorozat: Lk 22,14-30 Jel 19,9-10 Jer 31,31-34
C sorozat: Mt 26,36-46 Jel 3,20-21 Ez 34,23-25a
Zsoltár:     Zsolt 111,1-10
Textus:     Mt 26,17-30

GRADUÁLÉNEKEK

EÉ 304  „Áldassék Isten, hála jóságáért  EÉ 303Krisztus Jézus, mi Megváltónk…”

A nap témája: Az új szövetség szerzője

Liturgikus szín: fehér

Örömünnep, amely fehéren ragyog fel a nagyhét gyászában. Az úrvacsora szentségének szereztetése szenteli ilyenné ezt a napot. Rokon némileg a laetare vasárnappal, de ennél is hatványozottabban hirdeti a szent testének és vérének szentségét alapító Krisztus értünk lehajló kegyelmének kibeszélhetetlen csodáját. (Vö. a Gál 6,14-ből való introitus-antifóna és a szakramentális jellegű kollektaimádság!) – Természetes, hogy az ünnep eucharisztikus örvendezésének korlátot szab az a körülmény, hogy a szentség szereztetése „azon az éjszakán” történik, amelyen Krisztus Urunk „elárultaték”, és ennek az éjszakának sötét árnyéka ide is elvetődik, és az „érettetek adatik” és „érettetek kiontatik” már az áldozatra mutat. – A lábmosásról szóló evangélium (Jn 13,1-15, ma: Jn 13,1-17), amely az alázatosság szolgálatában mutatja az Urat, megadja azt a keretet, amelyben az úrvacsora szentségének szereztetése történt „az utolsó vacsorán”. A szentség szereztetését érdekes módon az epistola (lKor 11,23-32, ma: lKor 11,23-29) őrzi a perikóparendben!

Legyen ezen az ünnepen igehirdetésünk – szóval és tettel! – hívogatás a Krisztus szent teste és vére áldott szentségének gyakori, buzgó élvezésére. A tiszta tant prédikáljuk és vigyázzunk, hogy meg ne szegényítsük az Úr csodaművének szentséges gazdagságát! Mindenkor elhibázott, de különösen laetare vasárnapon és még inkább nagycsütörtökön a prédikációnk, ha a gyülekezeti istentiszteleten az úrvacsora szentségéről való prédikálásunkhoz nem kapcsolódik ténylegesen és szervesen a szentséggel való élés, az élen a gyülekezet lelkipásztorával! (A III. karthágói zsinat 397-ben megengedte, hogy ezen a napon a délelőtti ünnepi istentiszteleten kívül még este is tarthassanak communio-istentiszteletet. Valóban ez az a nap, amelyen mindenképpen helyénvaló, hogy templomainkban este is ünnepeltessék és kiosztassék – gyülekezeti istentiszteleten! – az oltári szentség!)

BEVEZETŐ ZSOLTÁR (INTROITUS)

Mi egyedül a Krisztus keresztjével dicsekedünk,
mert általa van váltságunk és üdvösségünk. Gal 6,14 (régi latin missale)

Magasztalom az Urat teljes szívemből
az igazak körében és a gyülekezetben.

Emlékezetessé tette csodáit,
kegyelmes és irgalmas az Úr.

Eledelt adott az őt félőknek,
népének megváltást szerzett.

Örökkévalónak rendelte szövetségét,
szent és félelmetes az ő neve. Zsolt 111,1.4.5

Kis glória vagy énekvers (EÉ 4; GyLK 621)

Mi egyedül a Krisztus keresztjével dicsekedünk,
mert általa van váltságunk és üdvösségünk. Gal 6,14 (régi latin missale)

GyLK 720 szerint.

KYRIE BŰNVALLÁSSAL / KRISZTUS IMÁDÁSA (KYRIE)

Megvallom és bánom, irgalmas Istenem, hogy nem harcoltam bűneim ellen, pedig elfogadtam kegyelmedet. ne engedd, hogy kárba vesszen rajtam Megváltóm drága vére; tisztíts meg bűneimtől, az Úr Jézus Krisztusért. Ámen.

Vagy:

Lelkész: Úr Jézus Krisztus, akit Júdás elárult, Uram, irgalmazz!

Gyülekezet: Uram, irgalmazz!

Lelkész: Úr Jézus Krisztus, aki megmostad tanítványaid lábát, Krisztus, kegyelmezz!

Gyülekezet: Krisztus, kegyelmezz!

Lelkész: Úr Jézus Krisztus, aki a Gecsemáné kertjében vérrel verejtékeztél, Uram, irgalmazz!

Gyülekezet: Uram, irgalmazz!

Kyrie énekvers (EÉ 4; GyLK 621)

A NAP IMÁDSÁGA (KOLLEKTA)

Lelkész: Imádkozzunk! Istenünk, aki azt akarod, hogy szent Fiad halálát hirdessük, valahányszor asztalához hív minket! Add, hogy amikor testét és vérét magunkhoz vesszük, részesüljünk megváltásunk titkában, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel Isten, él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Vagy:

Lelkész: Jézus Krisztus, élet Kenyere, kenyérrel és borral részesítesz bennünket életed isteni titkában! Te eltávolítod a korlátokat, amelyeket vétkeink emeltek, és magad mellé veszel bennünket a te utadra, az odaszánás és szenvedés útjára, amely az örök életre visz. Tarts meg bennünket a veled való közösségben, hogy benned maradjunk, ahogyan te velünk maradsz mindörökké.

Gyülekezet: Ámen.

TEXTUSKOLLEKTÁK

Hálát adunk neked, Istenünk, szent Fiad vacsorájáért: az új szövetségért, amellyel népeddé tettél minket, és a testvéri közösségért, amelyben erősíted hitünket. add, hogy ma is növekedjünk kegyelmedben, és épüljünk szeretetben, az Úr Jézus Krisztus által. Ámen.

Hálával imádjuk szereteted titokzatos csodáját, Úr Jézus, hogy a megtört kenyérrel és a hálaadás poharával egyetlen közösségbe egyesíted minden hívedet. légy hozzánk irgalmas, amikor szent vacsorád szerzését ünnepeljük, és vonj minket közösségbe veled és egymással, a te tested és véred által. Ámen.

Istenünk! atyánk! Mint egykor a tanítványok, mi is együtt emlékezünk meg arról az áldozatról, amelyet a világért és értünk hoztál. add, hogy Jézus Krisztusban, az új szövetség szerzőjében, bűnbocsánatot és életet adó Urunkat hitben felismerjük, imádjuk és kövessük! Ámen.

Urunk, Istenünk, aki kész voltál értünk halálra adni szent Fiadat, és hű maradsz ígéretedhez, ha el is pártolunk tőled: győzd meg szívünket szereteteddel, hogy amikor asztalodhoz hívsz bűneink bocsánatának megpecsételésére, hittel és örömmel fogadjuk, amit üdvösségünkre készítettél. Ámen.